Podstawowe informacje

Ośrodek żeglarski Yacht Clubu “OPTY” jak i siedziba władz klubu mieści się nad zalewem Dzieckowice II na terenie Gminy Chełm Śląski w Powiecie Bieruńsko – Lędzińskim z siedzibą w Bieruniu, woj. Śląskie. Yacht Club OPTY, dawniej Klub Żeglarski “Huta Katowice”, jest jednym z największych i najprężniej działającym klubem żeglarskim na terenie Śląska. Obecnie zrzeszamy blisko ćwierć tysiąca członków. Ośrodek stanowi bazę do aktywnego wypoczynku oraz uprawiania różnych form rekreacji, z których korzystają mieszkańcy Wojewóztwa Śląskiego oraz Małoposlki. Akwen o powierzchni około 750 ha oddalony 20 km od centrum Katowic stwarza doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa regatowego. Przeważają silne, równo wiejące wiatry co stwarza, że zalew jest też doskonałym miejscem do uprawiania windsurfingu.

Wypożyczalnia sprzętu pływającego

Na terenie Klubu znajduje się wypożyczalnia sprzętu pływającego. Oprócz jachtów wypożyczalnia ma w swojej ofercie również rowerki wodne i kajaki.

Nauka żeglowania

Na terenie Yacht Club OPTY każdy może się nauczyć żeglowania. Działająca na terenie ośrodka Szkoła Żeglarstwa OPTY ma swoje korzenie w latach 70 ubiegłego wieku. Swoje doświadczenie i wiedzę czerpie z blisko 50 letniej tradycji Yacht Club OPTY, a wcześniej Klubu Żeglarskiego „Huta Katowice”. Przez kursy i obozy żeglarskie przewinęło się już kilka pokoleń żeglarzy. Kursy organizowane są dwa razy w roku. Następny ruszy w kwietniu 2024.

Restauracja Włoska Wioska Tawerna

Na terenie Klubu działa całoroczna restauracja Włoska Wiska Tawerna, która serwuje doskonałe dania włoskiej i polskiej kuchni. Tawerna organizuje też imprezy okolicznościowe.
www.wloskawioska.pl

Domki do wynajęcia

Yacht Club OPTY ma w swojej ofercie również miejsca noclegowe. Klub posiada 3 domki, które mogą pomieścić łącznie 16 osób. Są to dwa domki 6 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym oraz jeden domek 4 osobowy z aneksem kuchennym.

Cele naszego Klubu

1) popularyzacja żeglarstwa jako formy turystyki i rekreacji,
2) rozwój żeglarstwa wyczynowego,
3) podnoszenie bezpieczeństwa uprawiania sportów wodnych i turystyki żeglarskiej,